تمیز کردن سینک های استینلس استیل

تمیز کردن سینک استیل - تصویر شاخص

روش صحیح تمیز کردن سینک های استینلس استیل

استینلس استیل از جمله مواد ویژه ای است که در ساخت سینک مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما از این نوع سینک ها استفاده می کنید باید دست کم هفته ای یک بار آن را تمییز نمایید، تمییز نمودن آن نسبتا آسان می باشد. تنها کافیست چند نکته مهم را هنگام تمییز کردن سینک استیل بخاطر داشته باشید. ابتدا مطمئن شوید که ماده شوینده مخصوصی را برای سینک خاص انتخاب کرده اید. اگر متوجه لکه ها و خراش هایی شده اید به درستی پاک شان نمایید. برای تمیز نمودن سینک با استفاده از مواد خاص خط انداختن به سینک را محدود نمایید.

بخش اول –  تمیز کردن سینک

تمیز کردن سینک

۱ – تهیه مواد مورد نیازشستشو. سعی کنید لوازم شستشو را یک بار اما درست بخرید. برای شستن سینک، شما نیاز به برس متوسط نرم دارید. هر چیزی با سایندگی بیشتر می تواند سطح سینک را خط و خش بیاندازد. همچنین هنگام تمیز نمودن سینک از دستکش ظرفشویی استفاده نمایید.

 • برای انتخاب ماده شوینده مناسب، دستورالعمل های کارخانه سازنده سینک را مطالعه نمایید. سینک های استینلس استیل کاملا از مواد متفاوتی ساخته می شوند. این مواد در برابر مواد شوینده مختلف واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. برای اطمینان از اینکه مواد شوینده مناسبی را انتخاب کرده اید، بهترین راه این است که به دستورالعمل های کارخانه در رابطه با حفظ ، نگهداری و تمیز کردن سینک احترام بگذارید.
 • اگر دستورالعملی وجود نداشت، از بهترین قضاوت خود بهره برده و از مواد پیشنهادی کارخانه ها و نمایندگی ها در رابطه با حفظ و نگهداری سینک استینلس استیل پیروی نمایید.
 • موادی که مکررا برای تمیز کردن سینک استینلس استیل پیشنهاد شده اند شامل ماده ضد باکتری خارق العاده ، فرمول ۴۰۹ ضد باکتری چند منظوره ، شوینده شیشه و سطوح سخت ویندکس ، شوینده بار و تمیز کننده نرم، و واکس و تمیز کننده استینلس استیل.

۲ – شستشوی سینک با آب برای برداشتن ذرات غذا. شیر آب را باز کنید تا ذرات غذا به طرف پایین زیرآب جاری شود. در واقع غذا به سطح سینک می چسبد. مقدار کمی از مایع ظرفشویی را روی سطح سینک ریخته سپس آن را با آب داغ شستشو دهید.

۳ – سینک را با آب گرم و اسفنج شستشو دهید. ماده شوینده را روی یک پارچه کهنه یا برس بریزید، و آن را در جهت تراش فلز سینک بکشید. بخاطر داشته باشید که شیر آب و دسته های سینک را تمیز نمایید، چراکه غالبا چرک ها روی همین قسمت ها تشکیل می شوند.

۴ – سینک را کاملا تمیز کنید. بسیاری از پاک کننده ها در بر گیرنده سفید کننده یا دیگر مواد شیمیایی می باشند که همواره می تواند سطح سینک استینلس استیل را ساییده و فرسایش دهد. شیر آب را باز کرده و پاک کننده را کاملا بشوئید. شستشو را تا جایی انجام دهید که هیچگونه تفاله غذا یا کف و حبابی دیده نشود.

 • اطمینان حاصل نمایید که همه بخش ها را بخوبی بشوئید. یک پارچه کهنه خیس برداشته و شیر آب ، دسته ها ، و دیگر بخش ها را کاملا شستشو دهید. تا جایی که هیچ تفاله غذایی باقی نماند شستشو را ادامه دهید.

۵ – سینک را خشک کنید. برای خشک کردن کامل سینک از دستمال کاغذی یا پارچه خشک استفاده کنید. اگر آب از سطح سینک بخار شود، منجر به زنگ زدن سینک خواهد شد. بنابراین برای ممانعت از این امر آن را کاملا خشک نمایید.

 • برای خشک کردن سینک از دستمال کاغذی نرم و پارچه نرم خشک استفاده کنید. در غیر اینصورت ممکن است روی سطح سینک خش بیافتد.

بخش دوم از بین بردن خطوط و لکه های روی سینک

تمیز کردن لکه ها و خطوط

۱ – اجازه دهید برخی از این خطوط در طول زمان باهم ترکیب شوند. هر روز از دلایل خط افتادن سینک استینلس استیل بهره ببرید، حتی با مراقبت صحیح. مگر اینکه این خطوط و خش ها انقدر بزرگ و بدمنظر باشند، که ایده خوب آن است که باید به آنها اجازه داد تا بسادگی باهم ترکیب شوند. در نهایت، خطوط ریز صیقل سازی منحصر بفردی را برای سینک شما رقم می زند.

تمیز کردن لکه ها و خطوط 01

۲ – تعیین کنید چگونه باید خطوط را از بین ببرید. خطوط ریز برای سینک های استینلس استیل یک مشکل رایج می باشد. شیوه از بین بردن این خطوط بستگی به نوع سینک شما دارد. اگر شما دستورالعمل کارخانه را دارید باید به آن مراجعه کنید.

 • برس زدن سینک های استینلس استیلی که در قسمت ۳ و ۴ می آید نسبتا نوعی است. خطوط موجود در اینجا ممکن است سخت تر باشند ، اما برداشتن آنها غیر ممکن نیست. برس باریک ، یا انواع دیگر آن ممکن نیست نتیجه خوبی داشته باشند. شاید برای این سطوح پدهای صیقل ساز یا سنباده ها بتوانند مفید واقع شوند.
 • اگر شما دستورالعمل کارخانه را در اختیار دارید مراجعه به آن ارجحیت دارد.

۳ – برداشتن خطوط و خش ها با پدهای صیقل ساز و سنباده. سنباده و پدهای صیقل ساز با گریپ بین ۸۰ و ۱۲۰ می توانند برای از بین بردن خطوط سینک های استینلس استیل مورد استفاده قرار گیرند. سنباده را می توانید در ابزار فروشی های محلی خرید تهیه نمائید. سنباده را در راستای طول خطوط بساوید تا زمانی که کاملا از بین بروند.

 • قبل از استفاده از سنباده از نوع سینک استیل خود مطمئن شوید. استفاده از سنباده برای سینک های استینلس استیل غیر برسی نتیجه خوبی نمی دهد.

۴- موادی را که برای از بین بردن لکه ها و زنگ زدگی خریده اید به دقت بررسی کنید. شما همچنین می توانید از پاک کننده های مایع این فروشگاه ها برای از بین بردن لکه ها ، زنگ زدگی ها و کمتر کردن نمود خطوط و خش ها استفاده نمائید. از بین برنده زنگار آتوسول توسط برخی از کارخانه های تولید کننده سینک استینلس استیل پیشنهاد شده است. و با موفقیت صدماتی مثل زنگار  را از بین می برند.

۵- برخی از مواد دست ساز خود را نیز روی لکه ها امتحان کنید. برخی از افراد مواد دست ساز خودشان را برای از بین بردن لکه ها پیشنهاد می کنند. با اینکه هیچ گونه تضمینی درباره عملکرد این ها وجود ندارد اما ارزش یک بار تست کردن را روی لکه ها سینک استیل دارند.

 • دو طرف مساوی آب لیمو را با جوش شیرین مخلوط کرده و روی خمیر بریزید. خمیر حاصل از آن را با اسفنج خیس روی لکه ها بمالید. اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خمیر روی همان محل باقی بماند سپس لکه ها را پاک نمائید.
 • یک قاشق غذاخوری کرم تارتار را با دو قطره آب لیمو مخلوط کنید. خمیر حاصل را رو نقاط لکه دار و زنگ زده بساوید تا از بین بروند.

بخش سوم – نگهداری از سینک تمیز شده

نگهداری از سینک تمیز شده 01

۱ – از اسفنج استیلی استفاده نکنید. اسفنج استیل خراش دهنده می باشد. اگر روی سینک استیل استفاده شود براحتی باعث خط و خش زیاد روی سطح سینک خواهد شد. بنابراین باید از انواع اسفنج های نرم تر استفاده کرد.

نگهداری از سینک تمیز شده 02

۲ – از سطوح ظرف مانند ساینده اجتناب نمائید. سطوح ظرف مانند ساینده را در ته لگن سینک قرار ندهید. این گونه موارد آب را در خود جمع کرده و در طول زمان باعث رنگ رفتگی سینک می گردند.

 • اگر ترجیح می دهید هنگام شستن ظروف از این موارد استفاده کنید. آن را هنگام شستن ظروف در ته سینک گذاشته و سپس پس از اتمام کار آن را برداشته و سطح زیر آن را که مربوط به محیط سینک می باشد خشک نمائید.

نگهداری از سینک تمیز شده 03

۳- پارچه های خیس را خارج از محدوده سینک قرار دهید. پس از اتمام خشک کردن ظروف و خود سینک نباید اسفنج یا پارچه خیس و نم دار را در سینک رها کنید زیرا آب ناشی از آن موجب لکه افتادن و زنگ زدگی سینک خواهد شد. و بهتر است آن را در جای دیگری از آشپزخانه قرار دهید.

نگهداری از سینک تمیز شده 04

۴ ظروف چدنی پخت و پز را در داخل سینک استینلس استیل رها نکنید. این ظروف چدنی پس مانده های زیادی را تولید کرده که در ته سینک استینلس استیل ته نشین می شوند. این امر باعث ایجاد لکه و زنگ زدگی سینک خواهد شد. همچنین اگر این ظروف چدنی برای مدت زمان زیادی بصورت خیس در سینک رها شوند خود نیز دچار زنگ زدگی می شوند.

 

www.oipipe.com