مزیت سینک ظرفشویی استیل استنلس ۳۰۴ و روش های تمیز کردن

مزیت سینک ظرفشویی استیل استنلس 304 و روش های تمیز کردن

 سینک ظرفشویی استیل استنلس ۳۰۴ ؟

سینک ظرفشویی در هر آشپزخانه ای یافت می شود . و می توان گفت که اهمیت زیادی در زیبایی آشپزخانه نیز دارد . چون یک آشپزخانه ی زیبا با سینک ظرفشویی خوب ، جلوه و زیبایی پیدا می کند . سینک ظرفشویی قلب تپنده ی آشپزخانه است . چرا که شستشوی ظروف ، موادغذایی ، میوه و سبزیجات همگی در درون سینک ظرفشویی انجام می گیرد .

امروزه سینک ها در طرح ها وانواع مختلف ساخته و عرضه می شود . و اغلب ما موقعه خرید بیشتر به ابعاد و طرح زیبا و نوع توکار یا روکار بودن آن توجه می کنیم . ما به طور مداوم از سینک ظرفشویی بدون توجه به جنس آن که از چه نوع آلیاژی است استفاده می کنیم .

گفتیم سینک ها در انواع مختلف ساخته می شوند. ویکی از این سینک ها ، سینک ظرفشویی استیل استنلس است . این کلمه یعنی استیل استنلس شاید باعث شود که بگوییم استیل استنلس چیست ؟ و چه فرقی با دیگر اقسام سینک ظرفشویی دارد . یا اصلا استیل بودن سینک ظرفشویی چه مزیت هایی دارد ؟ قبل از پاسخ به این سئوال ، ما اول باید بدانیم که استیل چیست ؟ وچه نوع فلزی است .

استیل چیست ؟

آلیاژی که پایه ی آن آهن است و کمتر از ۲% کربن دارد . استیل یا فولاد نامیده می شود . ( در صنعت : استیل کربن ). که بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص میکانیکی نظیر سختی و شکل پذری مشخص می شود . و تا حدودی در برابر خوردگی ها مقاوم است .

استیل استنلس چیست ؟

با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می شوند که خواص بسیار عالی دارند . مثلا با اضافه نمودن کروم به آهن ، فولاد در مقابل خوردگی های مختلف مقاومت بالایی از خود نشان می دهد . به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از ۱۰٫۵ درصد بیشتر باشد آن را استیل استنلس می نامند . عنصر کروم موجب می گردد که فولاد خاصیت ضد زنگ داشته باشد .

به این صورت که کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم ( Cr2O3 ) تشکیل می دهد که لایه ای روی استیل ایجاد می شود . این لایه دیده نمی شود ولی باعث میشود ارتباط بین هوا و فلز ازبین رفته و استیل سالم بماند. پس برای تشکیل این لایه حضور اکسیژن الزامی است و اکسیژن باعث ترمیم این لایه میشود هنگامی که فولاد ضد زنگ بریده یا خراش داده میشود کروم موجود در سطح سریعا اکسید میشود و اکسیدکروم ، ناحیه صدمه دیده را ترمیم میکند. به دلیل همین خاصیت خود ترمیم است که فولاد را بدون زنگ مینامند.

علاوه بر کروم عناصر شیمیایی دیگری نیز در ترکیب فولاد های ضد زنگ بکار میروند که از آن جمله میتوان به مولیبدن و نیکل اشاره نموند. اضافه کردن نیکل به فولاد های ضد زنگ مقاومت به خوردگی را در محیط های خنثی یا اکسید کننده ی ضعیف افزایش میدهد. مقدار کافی نیکل قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری فولاد را افزایش داده و امکان نگهداری  آستینت (fcc) در دمای محیط را فراهم میکند. حال آنکه افزودنه آلمینیوم مقاومت به پوسته شدن را در دما های بالا بهبود میبخشد.

خواص استیل استنلس :

مقاومت در برابر خوردگی – ظاهر جذاب – مقاومت در برابر حرارت – به صورت کامل قابل بازیافت ( بین ۶۸ تا ۸۰ درصد از تولید استیل استنلس به روش بازیافت ضایغات صورت می گیرد ) – عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی

عناصر موجود در استیل استنلس :

تیتانیوم ، آلمینیوم ، مس ، نیتروژن ، فسفر و سیلینیوم با درصدهای کم ، کروم و نیکل هم نسبت به بقیه با درصد بیشتر

استیل استنلس ۳۰۴ 

 استیل ها باتوجه به میزان کروم و نیکل موجود در آنها به چند سری تقسیم میشود که از بین آنها سری ۳۰۴ با ۱۸% کروم و ۸% نیکل بیشترین کاربرد را در صنعت دارد. استیل استنلس گرید ۳۰۴ در مقابل زنگ زدگی ، همچنین در برابر اسیدهای اکسید ، خوردگی مواد غذایی ، محلول های استریلیزه کردن ، اکثر مواد شیمیایی و رنگ های ارگانیک و طیف گسترده ای از مواد شیمیایی غیر ارگانیک ، اسیدهای موجود در میوه ها ، گوشت ، شیر و سبزیجات مقاومت خوبی از خود نشان می دهد .

مقاومت بالا این نوع ( ۳۰۴ ) در مقابل خوردگی و رسوب ، قیمت مناسب و همچنین درخشندگی و زیبایی آن باعث شده این ماده به یکی از مهم ترین و محبوب ترین سازه ها برای موارد گوناگون تبدیل شود. این گرید ( ۳۰۴ ) همچنین بیشترین کار برد را هم در دماهای پایین و هم در دماهای بالا دارد. استیل استنلس ۳۰۴ و یکی از زیر مجموعه های آن بیش از ۵۰ درصد مصرف کل استیل استنلس در دنیا را شامل می شود. 

موارد کاربرد استیل استنلس ۳۰۴

جهت تولید انواع سینک ظرفشویی آشپزخانه ، میز ، سماور ، قهوه ساز ، اجاق گاز ، اجاق گاز صفحه ای ، یخچال ، بخار پز و غیره . و همچنین از آن برای تولید لوازم قنادی ، آشپزی ، فنجان ، قابلمه و ظروف استفاده می شود . در کارخانه جات شیمیایی و غذایی ، ابزار نوشابه سازی نیز کاربرد دارد.

با تمام تفاصیلی که در مورد استیل استنلس گفتیم ولی در واقع این موضوع که فولاد ضد زنگ ، زنگ نمی زند یک تصور نادرستی است. فولاد ضد زنگ فقط در شرایطی خاص نظیر محیط های غیر آلوده و آب شیرین یا آب دریا که به صورت جاری است بدون زنگ باقی می ماند.

فولاد ضد زنگ نوع ۳۰۴ در هواهای مرطوب دریایی یا در داخل آب ساکن که گردش هوایی در آن وجود ندارد. اغلب به صورت موضعی دچار خوردگی حفره ای می گردد. به طور کلی ماهیت محیط و ترکیب شیمیایی فولاد هر دو در تشکیل زنگ و خوردگی حفره ای فولاد ضد زنگ نقش تعیین کننده ای دارند.

 

با تمام توضیحاتی که در بالا دادیم به این نتیجه می رسیم که برای داشتن سینک ظرفشویی خوب و افزایش عمر سینک ظرفشویی باید اصولی را رعایت کنیم.

سینک ظرفشویی که از استیل ضد زنگ است باید بلافاصله بعد از هر بار استفاده تمیز شوند. نه تنها برای تمیز شدن بلکه برای جلوگیری از بوی بد. مواد غذایی حاوی اسید و نمک را نباید روی سینک ظرفشویی به حال خود گذاشت. مواد اسیدی و نمک این سینک ها را خراب می کنند. پس مراقب باشید که چیزهایی را که دارای این مواد هستند در این سینک ها نریزید.

راهایی برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل استنلس 

قبل از هر چیز باید بگویم که از مواد اسیدی مثل رخشا، من، جوهرنمک، اسید، وایتکس برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل استنلس استفاده نکنید . چون باعث می شود سینک استیل کدر یا تیره شود.

سینک استیل باید روزانه و به طور مداوم تمیز شود. برای تمیز کردن روزانه سینک ظرفشویی استیل استنلس از محلول صابون ملایم و اسفنج نرم استفاده کنید. همچنیین می توانید از تمیز کننده های چند منظوره مانند سیف کرمی استفاده کنید.

بعد از انجام این مراحل اگر باز هم در سینک ظرفشویی لکه وجود داشت، برای از بین بردن آن ها می توانید از یک پارچه آغشته به سرکه استفاده کنید. برای حفظ جلا و براقی سینک از وایتکس ، آمونیاک و اسفنج های ضخیم مثل سیم ظرفشویی استفاده نکنید.

برای از بین بردن لکه های سمچ از جوش شیرین استفاده کنید. کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و با یک اسفنج نایلونی به تمام قسمت های سینک بمالید. سپس آبکشی کنید.

برای پاک کردن مواد غذایی چسبیده به سینک ظرفشویی استیل استنلس می توانید از دستمال کاغذی حوله ای آغشته به سرکه استفاده کنید. اجازه بدهید که این دستمال های آغشته به سرکه چند دقیقه ( حداکثر نیم ساعت ) روی آنها بماند. سپس آنها را بردارید و با استفاده از یک اسفنج نایلونی و آب و صابون ، سینک را بشویید و سپس به خوبی آبکشی کنید. برای حصول نتیجه ی بهتر سینک را بعد از شستن با پارچه ی نرم خشک کنید.

 

برای از بین بردن این لکه ها می توانید از محلول های تمیز کننده مخصوص استیل ضد زنگ نیز استفاده کنید. البته طبق دستور مصرف نوشته شده روی آن عمل کنید و سپس سینک را آبکشی و با یک پارچه خشک کنید.

برای از بین بردن رسوبات می توانید خمیری از سرکه و نمک پودر درست کنید و با آن رسوب را بسابید تا بطور کامل پاک شود.

نصف لیموترش تازه آغشته به نمک پودر نیز برای سابیدن و براق کردن سینک ظرفشویی استیل استنلس مناسب است.

ولی با توجه به چند روشی که برای تمیز کردن سینک بیان شد به نظر بنده شستشوی روزانه و مداوم بهترین روش برای تمیزی و براق نگه داشتن سینک ظرفشویی استیل استنلس می باشد.

فروشگاه اینترنتی او آی پایپ یکی از نمایندگی های فعال در زمینه فروش اینترنتی انواع سینک استیل ضد زنگ می باشد که از طریق فروش اینترنتی به طور عمده و جزئی به عرضه این محصولات و دیگر اقلام مشغول است. وبرای راحتی شما عزیزان به تمام ایران به طور رایگان ارسال می کند.

WWW.OIPIPE.COM