هود آشپزخانه : فواید

هود آشپزخانه : فواید

هود آشپزخانه : فواید


هود : زمانیکه به لوازم موجود در آشپزخانه خود نگاه می کنید هود کمتر به چشم می خورد و حتی به وجود آن نیز اهمیت کمتری داده می شود. با اینکه به اجاق گاز خود توجه بیشتری می کنید هود نیز گازها و رایحه ها و نیز بخار ناشی از پخت و پزها را با نیروی مکشی خود از فضای آشپزخانه و منزل خارج می نماید. بنابراین بدون شک این وسیله یکی از پراهمیت ترین لوازمی است که می توانید در آشپزخانه خود داشته باشید و از آن استفاده نمایید. در این نوشته پنج مورد از مزایای مهم نصب و استفاده از هود را برای شما ذکر می کنیم.

هود چیست؟

قبل از ذکر فواید هر چیزی لازم است درباره خود آن وسیله اطلاعاتی داشته باشید. در این مورد نیز باید ابتدا بدانید هود چیست و چگونه کار می کند. اسامی زیادی برای آن ذکر کرده اند اما غالبا با نام هود شناخته می شود. این وسیله اساسا به شکل چتر مانند دقیقا روی اجاق گاز نصب می گردد. هود گازها، بوها، گرما و بخار برخاسته هنگام آماده سازی انواع غذاها را با مکش به خارج می فرستند. برای اکثر ما، هوایی که بدین صورت توسط هود از آشپزخانه خارج می گردد بدین معنی است که وارد هوای آزاد می شود. اما با این عمل هوای تازه و اکسیژن دار نیز با سیستم فیلترینگ هود وارد آشپزخانه می شود.

1 – ایجاد هوای تازه

بطور قابل ملاحضه ای، مهم ترین فایده استفاده از هود این است که هوای آشپزخانه را از وجود گازها و آلاینده های سمی پاکسازی می کند. آماده سازی غذاها، روش پخت آن ها ممکن است بدین معنا باشد که شما با دود، بخار و روغن برخاسته از آن نیز باید دست و پنجه نرم کنید. همه این ها بویژه برای کسانیکه از نزدیک آن را استنشاق می کنند اثرات جانبی مضری دارد. با آگاهی از این امر مهم تنها کافیست انگشت خود روی دکمه هود فشار دهید تا تمام این موارد را با قدرت مکشی خود از فضای آشپزخانه خارج نماید. این عمل نه تنها هوای آشپزخانه را از آلودگی ها پاک می نماید بلکه از رشد باکتری، جرم بستن و کپک زدن نیز جلوگیری می کند.

علاوه بر موارد ذکر شده فوق هودها با عمل تهویه ای خود می توانند میزان گاز مونوکسید کربن را نیز که ممکن  درمحیط وجود داشته باشد کاهش دهند. با وجود مونوکسید کربن تهدیدهای زیادی مرتبط با سلامت انسان وجود دارند و تهویه ناکافی می تواند منجر به افزایش مشکلات ناشی از این گاز سمی شود.

2 – از بین بردن گرمای اضافی

یکی دیگر از فواید مهم دیگر این واقعیت است که ان می تواند گرمای موجود در آشپزخانه را نیز خواه ناشی از اجاق گاز باشد، بخار ناشی از غذا و یا منابع تولید گرمای دیگر، دفع نماید. با این عمل، شما احساس گرمای کمتری خواهید کرد و می توانید بر دستورالعمل پخت غذا بیشتر تمرکز نمایید. در نهایت آشپزخانه شما خنک تر از قبل خواهد شد و تا اندازه زیادی گرمای ناشی از هیترها و آماده سازی غذا و نیز اجاق گاز کاهش خواهد یافت.

3 – روشنایی بهتر آشپزخانه

یکی دیگر از فواید مهم این است که خود هود مجهز به لامپ نیز می باشد و این امر روشنایی مضاعفی را ایجاد می نماید، روشنایی ای که محیط و چهارچوب پخت و پز و روی اجاق گاز را کاملا روشن می نماید. با این شرایط می توانید عمل پخت و پز خود و مواد بکار رفته در آن را کاملا روشن و شفاف ببینید. این امر نه تنها برای مشاهده برخی از موارد مربوط به آشپزی مفید واقع می شود بلکه در تمیزکاری نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. مشاهده اینکه شما در هنگام پخت و پز دقیقا چه مواردی را انجام می دهید در پخت صحیح غذا می تواند موثر بوده و از سوختن آن نیز جلوگیری نماید. با روشنایی ناشی از هود می توان جاهایی از سرویس آشپزی را که در حالت عادی نمی توان دید را مشاهده نمایید. برداشتن مواد چسبنده و چرکی از روی اجاق گاز آن را براق تر و جدیدتر نشان می دهد و باعث می شود از عمل آشپزی خود لذت ببرید. نکته مهم تر این است که می توان با خاموش کردن لامپ اضافی آشپزخانه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد. وقتی لامپ موجود در هود می تواند به نحو عالی در عمل آشپزی موثر باشد چرا باید لامپ های دیگر آشپزخانه روشن شوند؟

4 – بالا بردن ارزش دارایی

امروزه با پیشرفت در تکنولوژی لوازم آشپزخانه انتظار می رود هر آشپزخانه مدرنی مجهز به هود باشد. در غیر اینصورت هنگام فروش خانه خود تاثیر منفی خواهد داشت و مشتری را از خرید خانه منصرف خواهد نمود. بنابراین داشتن هود در آشپزخانه علاوه بر فواید حیط تخصصی هود مزایای دیگری نیز دارد. همچنین اگر هود موجود ابتدایی و ساده باشد قبل از نشان دادن منزل به مشتری سعی کنید نوع بروزتر آن را نصب نمایید.

5 – آشپزی لذتبخش و زندگی راحت

در نهایت، لذتبخش ترین فایده هود آشپزی لذتبخش و زندگی راحت می باشد. هود هوای محیط آشپزخانه شما را تمیز واکسیژن دار می نماید و به شما احساس شادابی می دهد. کاهش بوهای ناخوشایند و آلودگی ها به شما اجازه می دهد تا در شیوه آشپزی خود خلاقانه عمل کنید.

موارد فوق تنها بخشی از مهم ترین دلایلی است که شما را متقاعد می سازد تا آشپزخانه خود را به یک هود مناسب مجهز نمایید. با این کار یک محیط آشپزی دلچسب و خوشایندی را خواهید داشت و از کار کردن در این محیط لذت خواهید برد.

 

 

www.oipipe.com